ANKARA ADA TEMİZLİK HİZMETLERİ

Açılış-Kapanış : P.Tesi-C.Tesi (7.00- 23:00)

HIZLI İLETİŞİM NUMARAMIZ 0545 954 0727
mobile-icon Call to schedule your FREE !+(01) 800 527 4800

Okul Temizliği

Okul Temizliği 18 Eyl

Okul Temizliği Herşeyden Önemlidir
Okullar farklı yaşlarda çocuklar barındırır ve çocuklar günlerinin büyük bir kısmını bu eğitim yuvalarında geçirirler. Dolayısıyla okulların temiz ve hijyenik olması çocukların sağlığı açısından oldukça önemli bir yer taşır. Okul temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Zira bir yerde bulunan bakteriler çok çabuk yayılabilir.
Okul temizliğinde temizlik sırası ve detaylar önemlidir.
1-Öncelikle sınıflar temizlerken sıralarda ve sıra altlarında bulunan çöpler toplanmalıdır.
2-Çöp kovaları düzenli olarak temizlenmeli, çöp poşetleri her gün değiştirilmelidir.
3-Sıralar ve sıklıkla el değen yerler iyi bir temizleyiciyle temizlenmelidir, ancak bu bir kimyasal olmamalıdır, kimyasalla temizlenen zeminler ise ardından bol suyla yıkanmalıdır.
4-Günlük okul temizliği rutinine tahta temizliği de eklenmelidir ancak fazla toz kalkmaması için ıslak bir bezle üzerinden geçilmelidir.
5-Yerler düzenli olarak silinmelidir.
6- Okul temizliği günlük olarak bu şekilde iken haftalık olarak tül, perde gibi eşyaların temizliği yapılmalıdır.
7-Koridor ve merdiven başlıklarının da sıklıkla temizlenmesi hijyen açısından önemlidir.
8-Okul temizliğinin en hassas olması gereken bölümü ise tuvaletlerdir sanırım. Tuvaletler sıklıkla kullanılan ve bakteri oluşumunun fazla olabileceği alanlardır. Bu bakımdan her gün temizlenmesi önemli yere sahiptir.
Tuvalet temizliğine gelince çamaşır suyu gibi kimyasal maddeler her ne kadar iyi temizleyiciler olsa da çocuklar için sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Bunların yerine doğal içerikli temizleyiciler tercih edilmesi doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda temizliği yapılan tuvaletlere sabun ve peçete gibi ihtiyaçlarda düzenli olarak konmalı, takibi yapılmalıdır.
9-Sınıfların temizliği yapıldıktan sonra, zarar görmüş bir eşya olup olmadığı kontrol edilmelidir.
10-Havalandırma işlemi bittikten sonra ise pencere ve kapılar kapatılmalıdır.
11-Aylık ve yıllık okul temizliği de oldukça önemlidir. Mesela duvardaki lekeler her ay düzenli temizlenmeli, okul badana ve boyası her yıl yenilenmelidir.